Coronavirus

Coronavirus - what is it?

Koronawirus z Wuhan o nazwie 2019-CoV wywołuje  chorobę COVID-19 (Corona-Virus-Disease 2019). Genetyczne podobieństwo do wirusa SARS z 2003 r. spowodowało, że jego oficjalna nazwa to SARS-CoV-2.  Pomimo ogromnej ilości informacji na temat koronawirusa, którymi codziennie zalewają nas media, często nadal zadajemy sobie pytanie: Czym naprawdę jest, a nawet czy istnieje?

Poniżej przedstawimy najważniejsze fakty zebrane przez jednego z naszych specjalistów, o których każdy powinien wiedzieć .

Jak przebiega COVID-19?

Przebieg zakażenia jest zróżnicowany od bezobjawowego, przez łagodną infekcję układu oddechowego podobną do przeziębienia, po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej, a nawet wielonarządowej zakończonej śmiercią. Ale należy pamiętać, że ok. 80 % chorych na COVID-19 nie wymaga leczenia, a choroba sama ustępuje.

Kronawirus – jak dochodzi do zakażenia ?

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną  koronawirusem lub pośrednio przez przedmioty, na których znajduje się ślina zakażonego, takich jak :  klamki, poręcze, koszyki w marketach.

Kto jest naprawdę zagrożony?

Najbardziej zagrożone utratą zdrowia lub nawet życia są osoby, które ukończyły  65 r.ż. i wraz z wiekiem ryzyko to rośnie. Szczególnie uważać powinny również osoby cierpiące na schorzenia towarzyszące min. sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, cukrzyca, nowotwory, układu oddechowego oraz przyjmujące  leki immunosupresyjne wpływające na obniżenie odporności.

Zapobieganie zakażeniu koronawirusem

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny: mycie rąk mydłem lub środkiem odkażającym, zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania zgięciem łokciowym, noszenie masek ochronnych.

Jak powstrzymać koronawirusa

Ponieważ to ludzie przenoszą zakażenie koronawirusem to ludzie mogą powstrzymać masowe zwiększanie liczby zachorowań. Dlatego tak ważne jest , abyśmy nadal przestrzegali zasad kwarantanny i dostosowali się do aktualnych zaleceń Ministerstwa  Zdrowia , dzięki odpowiedzialnej postawie uratujemy ludzkie zdrowie i  życie oraz powrócimy do upragnionej przez nas wszystkich  rzeczywistości sprzed pandemii.

Czy można przewidzieć koniec pandemii?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11.03. br. wprowadziła stan pandemii, a dzień później w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego  koronawirusem z Wuhan. Znamy jego początek, ale czy można jednoznacznie przewidzieć kiedy nastąpi koniec pandemii? Niestety nie jest to takie proste.  W momencie gdy ilość zachorowań osiągnie moment szczytowy, będzie można dopiero prognozować kiedy należałoby oczekiwać ich spadku.

Author of the text:

Lekarz Dorota Tatarska-Jojczuk – internista, lekarz rodzinny

The information contained in this article is for general information and educational purposes. They are not a substitute for professional medical advice, diagnosis or treatment. It is recommended that you consult your doctor or other qualified health care professional for advice on your specific symptoms, ailments or condition.