Tomografia komputerowa
Wymagana rezerwacja terminu:
-
- e-rezerwacja
- telefonicznie 81 532 37 11
- osobiście w dowolnej placówce CM Luxmed.
Wymagana rezerwacja terminu:
Skierowanie: Badania odpłatne wykonywane są na podstawie skierowania lekarskiego,
Na badania BEZPŁATNE w ramach NFZ pacjent musi posiadać skierowanie od lekarza specjalisty ubezpieczenia zdrowotnego: z poradni specjalistycznych, rehabilitacyjnej, psychiatrycznej, z oddziału szpitalnego, szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) lub izby przyjęć. Na badanie nie może skierować lekarz rodzinny (z wyjątkiem TK klatki piersiowej).
Przedział wiekowy: Badanie wykonywane jest u osób powyżej 16 roku życia w placówce CM Luxmed w Lublinie ul. Orkana 7.
Czas oczekiwania na wynik: Pacjent bezpośrednio po badaniu otrzymuje nagranie na płycie CD, opis badania dostępny jest do 15 dni roboczych od wykonania badania
Czas trwania konkretnego badania jest czasem orientacyjnym i może być inny u każdego pacjenta m.in. z uwagi na potrzebę podania kontrastu lub wykonania dodatkowych sekwencji. Rezerwowana godzina rozpoczęcia badania może więc ulec pewnemu opóźnieniu.
Uwaga! Wybór bezpłatnego badania na NFZ przekieruje na stronę rezerwacji lekarzebezkolejki.pl.
Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do obrazowania różnych części ciała. Jest metodą często stosowaną w diagnostyce zmian kostnych, a szczególnie struktur małych i delikatnych np. uszu, zatok. Badania tomografii komputerowej pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości wyników. Do badań kości i stawów dołączana jest dodatkowo rekonstrukcja 3D. Trójwymiarowy kolorowy obraz rzeczywisty pozwala na lepszą ocenę, diagnozę i planowanie leczenia.
Wykonujemy badania TK:
Badanie tomografii komputerowej trwa od kilku do kilkunastu minut. W czasie badania pacjent umieszczony jest na specjalnym stole, który przesuwa się w trakcie skanowania. Badany obszar jest skanowany wiązką promieniowania rentgenowskiego, a następnie system komputerowy generuje obrazy przekrojów ciała pacjenta. W trakcie badania pacjent powinien leżeć nieruchomo, w przeciwnym razie uzyskane obrazy będą nieostre i niemożliwe do oceny przez lekarza radiologa. W trakcie badania pacjent może być poproszony o wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund.
W przypadku niektórych badań tomografii komputerowej konieczne jest dożylne podanie jodowego środka kontrastowego.
Przeciwwskazania ogólne do badania
Przeciwwskazania do badania z kontrastem