Jak dbać o zęby? Pora na przegląd zębów - LUXMED

Jak dbać o zęby? Pora na przegląd zębów

Dypl. higienistka stomatologiczna Anna Kawiak

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są jednym z warunków zachowania własnych zębów na długie lata i cieszenia się zdrowym, estetycznym uśmiechem. Leczenie próchnicy, odbudowy protetyczne i implanty są ważne, natomiast żadne leczenie nie będzie skuteczne i trwałe jeśli nie zadbasz o higienę jamy ustnej. Jak prawidłowo dbać o zęby? Jak uniknąć paradontozy? Opowiem poniżej.

Dlaczego stałe zęby wypadają?

Niedokładane oczyszczanie zębów w warunkach domowych prowadzi do odkładania się płytki nazębnej, która po czasie utwardza się tworząc kamień nazębny. Twarde złogi kamienia i biofilm bakteryjny wywołują stan zapalny dziąseł a nieusuwane regularnie przechodzą w dalszy etap choroby, czyli paradontozę – zapalenie przyzębia.  Zapalenie dziąseł jest chorobą odwracalną, w której po wyeliminowaniu przyczyny w ciągu kilku dni następuje znaczna poprawa. Zapalenie przyzębia, czyli kolejny etap jest chorobą nieodwracalną, którą można opanować i wprowadzić w stan remisji natomiast nie można jej całkowicie wyleczyć, ponieważ wiąże się z utratą  kości wokół zębów.

Jak dbać o zęby? Higiena to podstawa

Higiena domowa każdego pacjenta powinna obejmować prawidłowe szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie stosując odpowiednią szczotkę i pastę, dobraną indywidualnie do potrzeb w jamie ustnej. Druga czynność, której nie należy bagatelizować to oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, szczoteczkami międzyzębowymi czy irygatorem stomatologicznym.

Higienistka stomatologiczna ważniejsza niż myślisz

Niepoprawna, niewystarczająca higiena domowa jest wskazaniem do wizyty higienizacyjnej na której higienistka stomatologiczna lub lekarz przekażą instrukcję co do oczyszczania zębów w domu. Wykonają niezbędne zabiegi higienizacyjne, do których należą scaling, piaskowanie i lakierowanie zębów. Scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego wykonywane jest metodą ultradźwiękową. Podczas zabiegu scalingu usuwa się złogi nazębne z powierzchni całych zębów, również poddziąsłowo a dzięki nowoczesnym urządzeniom zabiegi są bardzo komfortowe dla pacjentów.  Spożywanie pokarmów i napoi zawierających barwniki (kawa, herbata, soki) oraz palenie tytoniu powoduje gromadzenie się osadów na powierzchni zębów. Usunąć można je podczas zabiegu piaskowania zębów. Dzięki używaniu różnych rodzajów proszków piaskować możemy nie tylko części naddziąsłowe zębów, ale również kieszenie patologiczne w których często zalegają zanieczyszczenia, korony protetyczne i implanty. Lakierowanie zębów wzmacnia szkliwo, działa przeciwpróchnicowo i zapobiega ewentualnej nadwrażliwości pozabiegowej.

Zabiegi higienizacyjne są ważne nie tylko w perspektywie jamy ustnej. Oprócz problemów stomatologicznych stany zapalne przyzębia mogą przyczynić się do miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych, rozwoju cukrzycy, a nawet niskiej wagi urodzeniowej i przedwczesnych porodów. Ostatnie badania wskazują też na związek zapalenia przyzębia z chorobą Alzheimera.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Pierwszymi zwiastunami problemów są:

  • zaczerwienione, rozpulchnione dziąsła,
  • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania,
  • obniżanie się poziomu dziąseł, co sprawia wrażenia, jakby zęby wydłużały się,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Według badań epidemiologicznych Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego tylko 1 proc. Polaków w wieku 35–44 lat może pochwalić się zdrowym przyzębiem, a u ponad 16 proc. osób rozpoznaje się zaawansowane zapalenie przyzębia.

Jeśli zauważysz u siebie przynajmniej jeden z powyższych objawów, zgłoś się na wizytę higienizacyjną. Higienistka stomatologiczna lub lekarz stomatolog  zaproponują Ci zabiegi dopasowane do Twoich potrzeb.