Zapalenie płuc u dziecka. Jakie są objawy? Badanie USG płuc u dzieci.  - CM LUXMED

Zapalenie płuc u dziecka. Jakie są objawy? Badanie USG płuc u dzieci. 

Zapalenie płuc to infekcja, która powoduje stan zapalny tkanek i pęcherzyków płucnych. Przyczyny zmian zapalnych są głównie bakterie i wirusy, choć czasami może być spowodowane grzybami. Częstość zachorowania zależy od wieku dziecka. Najczęściej na zapalenie płuc zapadają dzieci poniżej 5. roku życia. Ważne, aby w porę rozpoznać objawy. Warto także znać czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na zapalenie płuc u dzieci.

O zapaleniu płuc u dzieci rozmawiamy ze specjalistą w zakresie medycyny rodzinnej,  dr n. med. Panią Barbarą Rusinek.

 Zacznijmy od czynników, jakie zwiększają ryzyko zachorowania na zapalenie płuc u dziecka

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na zapalenie płuc u dzieci są: płeć męska, nawracające infekcje dróg oddechowych, niedobory immunologiczne, przewlekłe choroby i wady rozwojowe układu oddechowego i układu krążenia. Nie małe znaczenie ma również środowisko, w jakim przebywa dziecko: niedożywienie, złe warunki socjalno-bytowe, narażenie na dym tytoniowy w środowisku. Choroba ma cięższy przebieg u dzieci poniżej 5. roku życia oraz u wcześniaków urodzonych przed 29. tygodniem trwania ciąży.

 Po czym rozpoznać zapalenie płuc u dziecka?

Objawy zapalenia płuc u dziecka obejmują:

 •  Kaszel
 • Duszność
 • Ból w klatce piersiowej
 • Gorączka i dreszcze
 • Brak apetytu
 • Osłabienie i zmęczenie
 • Bladość i spadek masy ciała
 • Ból podczas oddychania i głębokiego oddechu

Kiedy z dzieckiem do szpitala przy zapaleniu płuc?

Decyzja o hospitalizacji dziecka zależy od nasilenia objawów, wieku dziecka, jego ogólnego stanu zdrowia i wyników dodatkowych testów. Oto wskazania do hospitalizacji dziecka z zapaleniem płuc:

 • Ciężka duszność
 • Zaburzenia oddychania
 • Szybko narastające osłabienie
 • Niskie ciśnienie tętnicze
 • Niedotlenienie
 • Odwodnienie
 • Niepowodzenie leczenia w domu 

 W takich przypadkach konieczne jest leczenie w szpitalu, aby zapewnić małym pacjentom odpowiednią opiekę medyczną i monitorować stan. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie w oddziale intensywnej opieki, w zależności od nasilenia objawów i stanu dziecka.

 Czy zapalenie płuc u dziecka można leczyć w domu?

Zapalenie płuc u dziecka można leczyć w domu, ale decyzję o tym, czy takie leczenie jest wystarczające podejmuje lekarz. Decyzja o leczeniu dziecka w warunkach szpitalnych zależy od nasilenia choroby i stanu małego pacjenta. Leczenie zmian zapalnych płuc u dziecka w warunkach domowych obejmuje przede wszystkim leczenie objawowe i antybiotykoterapię, pod systematyczną kontrolą lekarza. Przede wszystkim należy zapewnić dziecku dostęp do świeżego, chłodnego, dobrze nawilżonego powietrza. Temperatura otoczenia powinna oscylować w granicach 18-20 °C.  Istotne jest właściwe nawodnienie i lekkostrawna, dobrana do wieku dieta.  W przebiegu  zapalenia płuc mogą wystąpić dolegliwości bólowe i gorączka. Aby je zmniejszyć, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe właściwie dobrane do masy ciała.

W każdym przypadku decyzja o sposobie leczenia należy do lekarza i powinna być podejmowana na podstawie indywidualnych potrzeb i stanu dziecka.

Ile trwa zapalenie płuc u dziecka?

Czas trwania zapalenia płuc u dziecka zależy od kilku czynników.  Istotny jest wiek dziecka, ogólny stan zdrowia oraz rodzaj infekcji i skuteczność leczenia. Choroba u dziecka trwa średnio od 7 do 14 dni, ale może potrwać nawet do kilku tygodni w przypadku pacjentów w poważniejszym stanie. Ważne jest, aby nie przerywać leczenie i monitorować stan dziecka, do czasu osiągnięcia poprawy. 

Zapalenie płuc u dziecka bez gorączki

Zapalenie płuc u dziecka może rozwijać się bez gorączki, jednak to nie jest częste. Inne objawy, które mogą występować to: duszność, kaszel, ból w klatce piersiowej, bladość, senność i brak apetytu. 

Wirusowe zapalenie płuc

Wirusowe zapalenie płuc jest jednym z najczęstszych powodów infekcji płuc u dzieci. Może być spowodowane przez wiele różnych wirusów, w tym rinowirusy, adenowirusy, wirus paragrypy i wirus grypy. Objawy wirusowego zapalenia płuc mogą obejmować kaszel, duszność, katar, gorączkę, ból gardła, osłabienie i brak apetytu. Wirusowe zmiany zapalne mogą być zwykle leczone przez utrzymywanie odpowiedniej higieny i picie dużej ilości płynów. W cięższych przypadkach może być wymagana antybiotykoterapia lub hospitalizacja. 

Zapalenia bakteryjne płuc objawia się wysoką gorączką, suchym kaszlem przechodzącym w mokry, mogą pojawić się dreszcze oraz bóle w klatce piersiowej. 

Wskazania do wykonania badania USG płuc u dzieci 

Zaleca się wykonanie badania USG płuc przezklatkowego u dzieci w przypadku:

 • Podejrzenia zapalenia płuc — badanie USG jest skuteczną metodą wykorzystywaną do wykrywania i monitorowania przebiegu zapalenia płuc u dzieci,
 • Choroby płuc — może być użyte do wykrywania i monitorowania chorób płuc, takich jak astma, rozedma i POChP,
 • Obturacji dróg oddechowych — USG płuc jest często wykorzystywane do wykrywania i monitorowania obturacji dróg oddechowych, takich jak zwężenie tchawicy lub zatkanie oskrzeli.

 Czym jest badanie USG płuc dzieci?

USG płuc przezklatkowe u dzieci jest to bezbolesne i bezinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych pacjentów. Badanie USG płuc jest szybkie i bezpieczne, wykonuje je wykwalifikowany personel medyczny. Nie bez przyczyny, od niedawna USG płuc nazywane jest stetoskopem XXI wieku. Umożliwia dokładne zobrazowanie płuc dziecka. 

Jej największymi zaletami są między innymi: brak narażenia na promieniowanie rentgenowskie, możliwość obserwowania bardzo niewielkich zmian, które mogą nie być widoczne na zdjęciu RTG oraz możliwość wielokrotnego wykonywania badania w krótkim odstępie czasu, dzięki czemu możliwa jest również ocena efektów leczenia.

Kiedy zaleca się wykonanie USG płuc u dziecka?

Jest wiele wskazań do przeprowadzenia badania, a te najważniejsze z nich to:

 • objawy ostrej infekcji oddechowej – podejrzenia zapalenia oskrzeli lub już zapalenia płuc, odmy, płynu w opłucnej, choroby śródmiąższowe płuc,
 • długotrwały kaszel,
 • w celu oceny ruchomości przepony,
 • w przypadku wystąpienia bólu w klatce piersiowej,
 • jeśli wystąpią trudności z oddychaniem lub dziecko szybko się męczy,
 • uraz klatki piersiowej.

USG płuc przezklatkowe u dzieci wykonuje się w CM Luxmed przy ul. Orkana 7, możliwa jest rezerwacja online.