- Szukaj:
Do dermatologa zgłaszają się pacjenci, który borykają się z problemami skórnymi o różnym podłożu. Podczas pierwszej wizyty lekarz dermatolog przeprowadza szczegółowy wywiad na temat problemów z jakimi zgłasza się pacjent. Ważna jest też informacja kiedy pojawiły się niepokojące zmiany, jakie leki pacjent przyjmuje oraz na temat ewentualnych alergii.
W dermatologii podstawą są badania diagnostyczne przeprowadzane podczas konsultacji przez lekarza. Dermatolog obejrzy zmiany, natomiast w uzasadnionych przypadkach wykona dermatoskopię. W końcowym etapie konsultacji dermatologicznej lekarz wydaje zalecenia dotyczące dalszego postępowania oraz odpowiada na pytania pacjenta.
Zanim pacjent zgłosi się na wizytę powinien przygotować i zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań, jeśli takie posiada lub ewentualnie kartę informacyjną z pobytu w szpitalu.
Lekarz dermatolog zajmuje się przede wszystkim rozpoznaniem i zapobieganiem objawom związanym z chorobami skóry: alergicznymi (np. atopowe zapalenie skóry, pokrzywka), grzybicą, chorobami gruczołów łojowych (trądzik, łojotokowe zapalenie skóry).
Często przyczyną choroby skórnej są wirusy, jest tak w przypadku opryszczki, czy półpaśca, oraz bakterie powodujące przypadłości, tj. łupież, czyrak, róża.
Dermatolog zajmuje się także diagnozowaniem:
U niektórych pacjentów, w przypadku szczególnych schorzeń specjalista dermatolog może zalecić połączenie leczenia z profesjonalnymi zabiegami pielęgnacyjnymi lub kosmetycznymi.
Dermatolog Biłgoraj – CM Luxmed