Kortyzol

Materiał: Krew
Cena badania: 37.00 PLN
Czas oczekiwania na wynik: wynik najpóźniej następnego dnia roboczego
Rezerwacja:

  • Badanie wykonujemy bez wcześniejszej rezerwacji. Sprawdź godziny pracy punktu pobrań

Punkty pobrań Luxmed Przejdź do sklepu

Przygotowanie do badania

Ogólne

  • Kortyzol wydzielany jest w rytmie dobowym. Najwyższy poziom stwierdza się wcześnie rano, najniższy około północy.
  • Materiałem do badań jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo.Na ok. 30 min. przed badaniem wskazane jest wypicie szklanki wody lub gorzkiej(niesłodzonej) herbaty.

Ważne

Na pobranie krwi należy zgłosić się w godzinach 8.00-9.00, lub według wskazań lekarza kierujacego.
Jeżeli badanie jest wykonywane po zażyciu deksametazonu ( nocny test hamowania deksametazonem) należy
podczas rejestracji zlecić badanie „ kortyzol po obciążeniu deksametazonem „

Opis

Hormon sterydowy produkowany w korze nadnerczy wpływający na przemianę węglowodanów (zwiększa glukoneogenezę i glikogenogenezę), tłuszczów (zwiększa lipolizę) oraz białek (nasila ich katabolizm) oraz (słabiej niż aldosteron) na gospodarkę wodno-elektrolitową (nasila resorpcję zwrotną sodu w cewkach nerkowych i sprzyja wydalaniu potasu przez nerki). Działa przeciwzapalnie i immunosupresyjnie, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, powoduje uwalnianie wapnia z kości, powoduje uwalnianie rezerwy szpikowej granulocytów, hamuje natomiast czynność układu limfocytarnego. Kortyzol stanowi 75-90% całkowitej ilości kortykoidów krążących we krwi. Produkcja i wydzielanie glikortykosteroidów w korze nadnerczy pozostaje pod kontrolą hormonu adrenokokortykotropowego (ACTH) wytwarzanego w przysadce mózgowej i czynnika uwalniającego ACTH – kortykoliberyny CRF produkowanej przez podwzgórze. Regulacja ta odbywa się na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Steroidy nadnerczowe krążą we krwi w postaci połączeń z białkami głównie z transkortyną i albuminą. Przemiana hormonów sterydowych do biologicznie nieaktywnych metabolitów odbywa się w wątrobie.

Stosowany jest również jako lek w leczeniu niektórych przewlekłych chorób (np.astmy oskrzelowej) oraz interwencyjnie, krótkotrwale lub jednorazowo w leczeniu stanów zagrożenia życia (np.wstrząs,stan astmatyczny).

Znaczenie badania: diagnostyka zaburzeń czynności kory nadnerczy,poszukiwanie nowotworów hormonalnie czynnych (produkujących hormony) ,kontrola w terapii sterydami nadnerczowymi.

Wartości nieprawidłowe: w zespole Cuschinga,
w chorobie Addisona. Zaburzenia wydzielania powodują nadczynność lub niedoczynność nadnerczy.

Uwaga: w warunkach fizjologicznych hormon wydzielany w rytmie dobowym ze wzrostem stężenia w godzinach rannych i obniżeniem w godzinach wieczornych.Jest klasycznym hormonem stresu.

Pojedynczy wynik ma charakter poglądowy i nie może stanowić o rozpoznaniu choroby. Zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Opracowanie i przygotowanie materiału (dotyczy tylko kontrahentów)

Podaj jednorazowy kod:Pokaż