HLA-Cw6 (łuszczyca)

Materiał: Krew
Cena badania: 260 PLN
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 12 dni roboczych
Rezerwacja:

  • Badanie wykonujemy bez wcześniejszej rezerwacji wyłącznie w wybranych punktach pobrań/godzinach – UWAGA! Sprawdź godziny wykonywania badań

Punkty pobrań Luxmed

Przygotowanie do badania

Ogólne

  • Materiałem do badań jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo.Na ok. 30 min. przed badaniem wskazane jest wypicie szklanki wody lub gorzkiej(niesłodzonej) herbaty.

Ważne

Próbki przyniesione z zewnątrz nie są przyjmowane do badania.

Opis

Badanie HLA-Cw6 wykonuje się w celu odróżnienia RZS ( reumatoidalne zapalenie stawów) od łuszczycowego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) i choroby zwyrodnieniowej stawów oraz różnicowaniu postaci łuszczycy.
Łuszczyca to najczęściej występująca choroba skóry. Cierpi na nią 5–10% ludzi na całym świecie, w Polsce ok 2%. Poza zmianami skórnymi może przybierać także postać stawową, niezwykle trudną do rozpoznania z powodu mało charakterystycznych objawów i podobieństwa do innych chorób stawów.
Podłoże choroby jest złożone i nie do końca wyjaśnione. Wiadomo, że jest to schorzenie dziedziczne, którego symptomy mogą być wywoływane przez wielorakie czynniki zewnętrzne, np. infekcje, leki, stres, zaburzenia hormonalne, nieprawidłową dietę oraz używki.
Łuszczycowe zapalenie stawów nie różni się znacząco od innych chorób stawów pod względem manifestacji. Rozpoczyna się zwykle złym samopoczuciem, gorączką, bólem i obrzękiem stawów. Możemy mieć do czynienia z okresami poprawy i nasilenia dolegliwości. U 50–70% pacjentów zapalenie dotyczy kilku drobnych stawów. U kobiet choroba może imitować reumatoidalne zapalenie stawów. U mężczyzn dolegliwości koncentrują się głównie w stawach biodrowych i kręgosłupa. Częste są zapalenia przyczepów więzadeł i ścięgien, szczególnie ścięgna Achillesa.
Objawy skórne: grudki, krostki, wykwity z charakterystyczną srebrzystą łuską, łuszczące się plamiste zmiany, zmiany zapalne, zajmujące znaczne obszary skóry, paznokcie „naparstkowe, punktowe krwawienie.
Objawy stawowe: zapalenie ścięgien, głównie Achillesa, palce „kiełbaskowate”, sztywność, bóle, obrzęk oraz bolesność wokół stawów, ból jednego czy kilku stawów równocześnie, trudności w poruszaniu się, nocne bóle kręgosłupa, sztywność poranna, przemęczenie.
Inne objawy: stany zapalne oka, zapalenie aorty wstępującej, podwyższone wskaźniki: OB, CRP, IgA, ujemny odczyn czynnika reumatoidalnego i przeciwciał anty-CCP w surowicy krwi
Badanie należy wykonać jeśli:
• łuszczyca występuje w rodzinie
• występują bóle stawów o nieznanej etiologii
• występuje zapalenie ścięgien
• pojawiają się nawracające objawy skórne

Opracowanie i przygotowanie materiału (dotyczy tylko kontrahentów)

Podaj jednorazowy kod:Pokaż