Przygotowanie do porodu. Fizjoterapia uroginekologiczna - CM LUXMED

Przygotowanie do porodu

Których dolegliwości ciążowych możesz uniknąć i jak ułatwić poród dzięki fizjoterapeucie?

Coraz więcej przyszłych świadomych mam zgłasza się do fizjoterapeuty w celu przygotowania się do porodu. Nic dziwnego, fizjoterapia w okresie ciąży świetnie sprawdza się w bezpiecznym leczeniu dolegliwości pojawiających się najczęściej w tym okresie np. ból pleców, spojenia łonowego, obrzęki nóg i inne ciążowe dolegliwości. Ale nie tylko – wyjaśnia Stefan Tabin – fizjoterapeuta CM Luxmed z 10-cio letnim doświadczeniem, specjalizujący się w terapii uroginekologicznej.
Wizyta u fizjoterapeuty przed porodem to znakomity pomysł!
Fizjoterapia w trakcie ciąży zapewni dobre warunki w twoim ciele dla powiększającej się macicy oraz przygotuje do porodu.

Na czym polega przygotowanie do porodu?

  • Podczas wizyty fizjoterapeuta sprawdza stan napięcia twojego ciała i szuka miejsc o zaburzonej ruchomości.

We wczesnej ciąży zadaniem fizjoterapeuty jest zadbanie o to, by powiększająca się macica miała dobre warunki do rozwoju. Chodzi tu przede wszystkim o zrównoważone napięcie przepon ciała, tak mamy ich więcej niż jedną! Oprócz oddechowej mamy jeszcze przeponę miedniczą i górny otwór klatki piersiowej. Te trzy membrany wzajemnie na siebie oddziałują i kiedy jedna nabiera nieprawidłowego napięcia inne natychmiast na to reagują. Taka sytuacja powoduje zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej co z kolei źle wpływa na krążenie szczególnie limfatyczne oraz żylne, a przecież chcemy żeby macica, całe dno miednicy i inne narządy były jak najlepiej ukrwione. Tylko przy dobrym ukrwieniu narządy i mięśnie będą w dobrej kondycji. Powiększająca się macica spycha trzewia i te muszą znaleźć swoje miejsce, w którym nie będą zbytnio kompresowane. Bedzie to miało miejsce tylko przy prawidłowo napiętej przeponie.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Terapia uroginekologiczna taping Lublin

Dlaczego jest tak ważna dla kobiet?

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

  • Podczas takiej wizyty fizjoterapeuta sprawdzi ruchomość żeber, napięcie mięśni i powięzi w odcinku lędźwiowym, ruchomość mostka i wiele innych. A wszystko po to by w trakcie ciąży zmieniające się ciało nie napotkało żadnych ograniczeń.

Podczas wizyty przygotowującej do porodu fizjoterapeuta sprawdzi czy twoja miednica może swobodnie się poruszać.

Co zbada fizjoterapeuta?

  • Na pewno zostanie sprawdzona ruchomość bioder – bez niej ciężko o swobodę ruchu w całej miednicy. Jeśli jest ograniczenie rotacji wewnętrznej na pewno podczas porodu wychód miednicy będzie miał ograniczoną mobilność.
  • Kość guziczna – jej swobodne odginanie się będzie pożądane w trakcie naturalnego porodu. Niestety siedzący tryb pracy, czasem upadki, czy stres ograniczają jej ruchomość. Przy zablokowanej kości guzicznej może dojść do urazów otaczających ją tkanek. Takie zablokowanie zwiększy napięcie mięśni krocza, a co za tym idzie podniesie ryzyko urazu krocza podczas porodu.
  • Kość krzyżowa – jej mobilność zapewni dziecku swobodniejsze przejście przez kanał rodny.
  • Napięcie mięśni biodrowo-lędźwiowych – one są swego rodzaju „torami dla rodzącego się dziecka”.

Fizjoterapia przed porodem może poprawić jakość porodu, ale nie tylko. Jeśli przygotujemy ciało do porodu, zapewnimy wszystkim tkankom dobre ukrwienie, unerwienie, to ono zdecydowanie szybciej powróci do sprawności po porodzie. Zapewniając dobry rozkład napięć w trakcie ciąży zmniejszymy ryzyko wystąpienia rozstępu mięśnia prostego.

Czy taka terapia jest bezpieczna?

  • Tak. Wszystkie techniki są bardzo delikatne, często stworzone specjalnie na potrzeby pracy z ciężarnymi.