Próchnica zębów mlecznych. - CM LUXMED

Próchnica zębów mlecznych.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Próchnica u dzieci, to poważny problem, który często jest bagatelizowany przez rodziców. Charakteryzuje się ona szybkim, gwałtownym postępem procesu chorobowego. To choroba zakaźna, polegająca na demineralizacji szkliwa, prowadząca do powstania ubytku próchnicowego. Może pojawić się nawet zaraz po ukazaniu się pierwszych zębów mlecznych!

Czy zęby mleczne się leczy?

Próchnica, to choroba! Krążący mit, że zęby mleczne ,,nie bolą”, nie warto ich leczyć bo i ,,tak wypadną‘’, często doprowadza do sytuacji, gdy rodzic zgłasza się z dzieckiem na pierwszorazową wizytę do stomatologa z bólem! Obecnie, próchnica zębów mlecznych dotyka bowiem co drugiego trzylatka i aż 85% sześciolatków!

Jakie są skutki nieleczenia mleczaków?

W przypadku występowania zaawansowanej próchnicy dążymy do zabezpieczenia, w możliwie jak najkrótszym czasie, jak największej liczby ubytków. Należy zdać sobie sprawę, że nieleczona próchnica zębów mlecznych może powodować m.in.: dolegliwości bólowe i przedwczesną utratę zębów, a to z kolei jest przyczyną wadzgryzu i prowadzi do wykształcenia nieprawidłowych nawyków językowych. W związku z tym może zajść konieczność skierowania dziecka na terapię logopedyczną.

Nieprawidłowa artykulacja głosek może być przyczyną trudności z porozumiewaniem się i akceptacją wśród rówieśników. W najgorszym przypadku może wpłynąć na kształtowania się osobowości u dziecka, zmniejszając jego poczucie własnej wartości. W najlepszym zaś zwiększyć ryzyko rozwoju próchnicy w zębach stałych.

Co w takim razie należy zrobić, by uniknąć takich sytuacji?

Zadbać o właściwą higienę jamy ustnej:

  • Od pierwszego ząbka do 3 roku życia myjemy zęby pastą z fluorem 1000 ppm, ilość – ziarenko ryżu, min. 2 razy dziennie.
  • Od 3 roku do 6 roku życia – pastą z fluorem 1000 ppm, ziarenko ryżu na szczoteczkę, min. 2 razy dziennie.
  • Od 6 roku życia, pasta 1450 ppm, min. 2 razy dziennie.

Pamiętajmy o tym, że to Rodzice myją zęby lub/i kontrolują jakość mycia swoich pociech nawet do 8 roku życia.

Zaprowadzić dziecko na wizytę adaptacyjną. Jest to pierwsza wizyta na fotelu stomatologicznym, która powinna mieć miejsce ok 1 rok życia. Ma za zadanie oswoić pacjenta z gabinetem. Lekarz przekazuje na niej wszelkie zalecenia na temat profilaktyki, zalecenia dietetyczne, przeprowadza instruktaż mycia zębów. Najlepszym i najtańszym sposobem, podobnie jak w innych dziedzinach medycyny, jest profilaktyka. Pamiętajmy, że wizyty kontrolne u stomatologa naszych pociech, powinny odbywać się, co 6 miesięcy, a  gdy występuje duże ryzyko próchnicy nawet co dwa miesiące.

Metod leczenia zębów mlecznych jest wiele, zaczynając od najprostszego wypełnienia, zabezpieczenia bruzd, a kończąc niekiedy na nieuniknionej ekstrakcji mleczaka. Jako lekarz stomatolog, mam nadzieję, że  świadomość rodziców w zakresie stomatologii dziecięcej będzie coraz większa.  Zajmuję się leczeniem zębów zarówno dzieci, jak i dorosłych, ale to praca z dziećmi nauczyła mnie dużej cierpliwości i sprawia, że gdy dostaję rysunek od małego Stasia pojawia się uśmiech na mojej twarzy.

Lek. dent. Magdalena Pawlas