Poradnik Dermatolożki - LUXMED

PORADNIK DERMATOLOŻKI

Asymetryczne zmiany skórne u dzieci – Liszaj pasmowaty oraz APEC

Drodzy rodzice!

W tym artykule chcę przedstawić wam dwie „ASYMATRYCZNE PRZYPADŁOŚCI”, które nagle pojawiają się na skórze waszych dzieci i które często budzą wasz niepokój, skłaniając do wizyty w poradni dermatologicznej dziecięcej.

Jest to Liszaj pasmowaty oraz APEC. Przypominają wysypkę, rumień, grudkowate wybroczyny pojawiające się nagle i długo utrzymujące się na skórze dziecka. W artykule postaram się przybliżyć wam te rzadkie, aczkolwiek wywołujące lęk dolegliwości.  

Czerwone pręgi u dzieci

Liszaj pasmowaty (Lichen striatus) jest to rzadkie schorzenie skórne, tak na prawdę o nieznanej etiologii, występujące u dzieci. W obrazie klinicznym przedstawia  się w formie zgrupowanych grudek, delikatnie złuszczających się, które przebiegają wężykowato zgodnie z liniami Blaschko. To linie rozwoju komórek w skórze, które nie są widoczne w normalnych warunkach. Stają się widoczne gdy niektóre choroby skóry manifestują się zgodnie z tymi wzorcami w kształcie „V”,”S”. Zmiany zwykle umiejscowione są w obrębie kończyn.

Liszaj pasmowaty jest schorzeniem samoograniczającym się, ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 lat.

Wysypka z jednej strony ciała

APEC (asymmetric periflexual exanthem of childhood) czyli asymetryczna, jednostronna wysypka dziecięca okolic około zgięciowych, po bocznej stronie klatki piersiowej. Jest to samoograniczająca się osutka grudkowo rumieniowa, którą często poprzedzają łagodne infekcje górnych dróg oddechowych lub biegunka. Gorączka towarzyszy chorobie w 40% przypadków. Zmiany skórne pojawiają  się po jednej stronie ciała, na tułowiu oraz w pobliżu większych okolic zgięciowych,  czyli pachy oraz pachwiny i potem rozszerzają się odrostowo na przylegające części tułowia oraz kończyn górnych i dolnych. Po 2-4 tygodniach wysypka pojawia się też na drugiej części ciała, ale pozostaje wyraźna tylko na jednej.

Wysypka  trwa długo, czasami do 6-8 tygodni. Zachorowania zdarzają się najczęściej późną zimą lub wczesną wiosną. Chorują głównie dzieci w wieku od 2 do 3 lat, ale mogą być też przypadki u 8 miesięcznych, czy 10 latków. Leczenie jest zbędne, czasami  objawowe na świąd.

Obie choroby, tak naprawdę nie wymagają leczenia, potrzebna jest tylko cierpliwość . Czasami jednak są mylone z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry czy półpaścem, więc powinny być konsultowane zawsze ze specjalistą dermatologii dziecięcej.

lekarz Joanna Nowak