OCT – innowacyjne badanie oczu. Kiedy je wykonać, co wykrywa? - CM LUXMED

OCT – innowacyjne badanie oczu. Kiedy je wykonać, co wykrywa?

Narząd wzroku jest jednym z najbardziej nadwyrężanych w naszym ciele. Codziennie wystawiany na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. praca przy komputerze, klimatyzacja, promieniowanie UV, w końcu odpowie nam bólem i odczuciem dyskomfortu. Zapominanie o codziennej profilaktyce oczu może skutkować poważnymi problemami, a wówczas niezastąpione jest badanie OCT, które może uchronić przed poważnymi chorobami oczu.

Optyczna koherentna tomografia (OCT) jest wysoce specjalistyczną, a zarazem jedną z najbardziej innowacyjnych metod obrazowania struktur gałki ocznej. Zapytaliśmy o nią dr n. med. Monikę Polak z naszej Poradni okulistycznej.  

Kiedy Pacjent powinien zgłosić się na badanie oczu OCT?

– Pacjent, który widzi krzywienie się obrazu, poprzerywany tekst, ciemną plamę w centrum widzenia lub choruje na cukrzycę czy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). powinien zgłosić się na badanie OCT, ponieważ jest to szybka, bezpieczna oraz bardzo precyzyjna metoda diagnostyczna, która pozwoli niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badanie to nie tylko jest bezinwazyjne oraz bezkontaktowe, lecz także przy zastosowaniu nowoczesnych aparatów często nie wymaga rozszerzania źrenic. OCT wykorzystuje koherentną wiązkę światła podczerwonego, ukazując obraz z precyzją zbliżoną do przekroju histologicznego. Dzięki powyższemu, badanie to chętnie stosuje się w diagnostyce chorób oczu, zarówno w przednim, jak i tylnym odcinku oka.

Cukrzyca a badanie oczu

Głównym wskazaniem do badania OCT są zmiany na dnie oka. OCT jest wykonywane najczęściej w przypadku chorób cywilizacyjnych, m.in. takich jak cukrzyca. Jedną ze zmian na dnie oka związaną z retinopatią cukrzycową może być cukrzycowy obrzęk plamki, który wymaga szybkiego leczenia oraz laseroterapii.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)

AMD bywa obecnie najczęściej leczoną chorobą oczu na świecie. W początkowym okresie powoduje ono krzywienie obrazu lub ciemną plamę w centrum widzenia, formujący się otwór plamki żółtej lub pociąganie szklistkowo-siatkówkowe. Badanie OCT pozwala uwidocznić początkowe zmiany o charakterze suchego lub wysiękowego zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Czy Jaskra jest powodem do wykonania badania OCT?

Badanie OCT służy także do diagnostyki i monitorowania wyników leczenia jaskry. W przypadku jaskry z zamykającym się kątem – dzięki wbudowanemu modułowi do oceny przedniego odcinka gałki ocznej – można ocenić szerokość kąta przesączania. Przy wąskim kącie, kierując chorego na zabieg laserowy, jest możliwe zapobieżenie ostremu atakowi jaskry. Kontrola skuteczności leczenia we wszystkich typach jaskry zależy nie tylko od wyników pola widzenia oraz pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego, ale także od badania grubości włókien nerwowych na tarczy nerwu wzrokowego RNLF (OCT tarczy n. II).

Co jeszcze wykrywa badanie oczu OCT

Często podczas rutynowego badania dna oka można rozpoznać znamiona naczyniówki, wrodzony przerost nabłonka barwnikowego oraz blizny siatkówki po przebytym zapaleniu na tle toksoplazmozy (aparat umożliwia ukazanie tego dzięki wykonaniu dodatkowych kolorowych zdjęć dna oka), a także uwidocznić położenie zmiany w stosunku do plamki żółtej, naczyń krwionośnych  i tarczy n. II. Wykonywanie badania w regularnych odstępach czasowych, ułatwia monitorowanie ich ewentualnej progresji. 

Czy tomograf OCT emituje szkodliwe promieniowanie?

– Aparat OCT jest całkowicie bezpieczny. Nie emituje szkodliwego promieniowania, w związku z czym może być używany do przeprowadzania badań u osób w każdym wieku, u kobiet w ciąży, a także nie ma przeszkód by ten rodzaj diagnostyki był wielokrotnie powtarzany. Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, trwa zaledwie kilka minut i nie jest obciążające dla pacjenta.

Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych, szybkich, bezpiecznych oraz bardzo dokładnych metod diagnostycznych, która umożliwia precyzyjne wykrycie zagrożeń dla narządu wzroku i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Badanie OCT wykonujemy w Lublinie w placówce przy ul. Koncertowej 4D. Skierowanie nie jest wymagane.

  Badanie OCT w CM Luxmed  ZAPISZ SIĘ>>