Nietolerancja pokarmowa | LUXMED

Jedzenie może szkodzić. Jak poradzić sobie z nietolerancją pokarmową?

Pokarm spożywasz na co dzień po to, aby odżywiać organizm i zaspokajać głód. Produkty kupujesz w sklepie, na pobliskim targu lub jesz w restauracji. Tak jak wszyscy! Fakt, że mogą one szkodzić może więc dziwić, ale tak może być… Przeczytaj ten artykuł jeśli:

Masz osłabioną odporność, jesteś ciągle zmęczony i brakuje ci energii.

Masz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi oraz gastryczne.

Cierpisz na przewlekły ból, objawy chorobowe bez zdiagnozowanej przyczyny, choć poddawano Cię różnym testom.

Jeśli twój lekarz załamuje ręce, a ty coraz mocniej odczuwasz frustrację i łakniesz wyjaśnień.

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Ulubiona kanapka z łososiem, a może kubek kakao? Nawet nie przyszło ci przez myśl, że możesz mieć na nie alergię. Ale jest dobra wiadomość! Teraz możesz to sprawdzić. Służy do tego zwykłe badanie IgG we krwi.

Skąd bierze się nietolerancja? Spożywanie pokarmów, na które masz alergię lub leków może spowodować uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej twoich jelit. Gdy do krwioobiegu dostają się z jelit niewłaściwie strawione cząstki pokarmu, toksyny czy bakterie, twój organizm traktuje je jak wroga i wytwarza przeciwciała IgG. Organizm manifestuje ten stan poprzez reakcję alergiczną, tk. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, ale także zmęczenie i osłabienie, zmiany skórne jak trądzik czy bóle głowy. Ale to tylko mała część tego co nasz organizm sam może nam zgotować. Nietolerancje pokarmowe mogą manifestować się w różnych częściach ciała.

Jak odróżnić nietolerancję pokarmową od alergii pokarmowej?

Podstawową różnicą między alergią i nietolerancją pokarmową jest czas reakcji organizmu na alergen. W przypadku alergii twój organizm zaalarmuje cię natychmiastowo (do 2 godz. po zjedzeniu). Nietolerancja pokarmowa daje objawy dopiero po kilku godzinach lub nawet kilku dniach i może trwać tygodniami!

Jakie badania na nietolerancję i alergię pokarmową mogę wykonać?

Symptomy alergii i nietolerancji pokarmowej są bardzo zbliżone. Niestwierdzona alergia może zagrażać życiu, natomiast nietolerancja pokarmowa prowadzić do przewlekłych, trudnych do zdiagnozowania chorób. Na domiar złego nietolerancję i alergię pokarmową możesz mieć jednocześnie, również dlatego tak ważna jest właściwa diagnoza.

Diagnozowanie nietolerancji pokarmowej polega na badaniu krwi pod kątem obecności przeciwciał IgG, które twój organizm mógł wytworzyć przeciwko spożywanym powszechnie pokarmom. Taki test jednak nie określi czy masz alergię pokarmową. W tym celu należałoby sprawdzić, czy twój organizm produkuje także przeciwciała IgE.   

Co powoduje nietolerancje pokarmowe?

Twój układ immunologiczny może być twoim przyjacielem … albo wrogiem. Flora jelitowa stanowi klucz do tolerancji żywności i zdrowia, pod warunkiem, że jest przez ciebie dobrze traktowana. Nienaruszona bariera jelitowa jest mało przepuszczalna i w optymalnych warunkach gwarantuje niemal niemożliwą do pokonania barierę dla bakterii, wirusów, patogenów chorobotwórczych i składników żywności.

Niezdrowe nawyki, spożywanie pokarmów, na które masz alergię oraz inne czynniki mogą trwale uszkodzić twoje jelita. Powrót do równowagi jest bardzo trudny. Zobacz co może ci najbardziej szkodzić i zrób rachunek sumienia.

Czynniki uszkadzające nabłonek jelita:

• Alkohol
• Antybiotyki
• Niewłaściwa dieta
• Choroby przewodu pokarmowego
• Stan zapalny
• Zespół nieszczelnego jelita
• Niedożywienie
• Leki
• Pasożyty, bakterie, wirusy
• Stres

Jeśli żadna z metod diagnostycznych, które do tej pory stosowałeś, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów rozważ wykonanie testu na nietolerancję.  

Jednak pamiętaj, że sama tylko obecność przeciwciał IgG nie stanowi diagnozy. Wyniki badań skonsultuj z lekarzem lub dietetykiem, który zestawi je z historią choroby i wynikami innych testów. Na tej podstawie oceni konieczność zmiany diety. 

Bezpieczna zmiana diety to podstawa osiągnięcia sukcesu. Twój jadłospis powinien być starannie zaplanowany, a efekty stosowania diety monitorowane przez specjalistę.