Niebezpieczne kleszcze - LUXMED

Niebezpieczne kleszcze

Ich aktywność uzależniona jest od temperatury otoczenia i tylko czekają na ,,pierwsze’’ ciepło. Zwykle dają się we znaki na przełomie marca/ kwietnia. W tym roku jednak z uwagi na ciepłą zimę swoją aktywność rozpoczęły już w lutym.

Co o nich wiemy

Kleszcze zamieszkują zazwyczaj tereny zielone – lasy, łąki, skwery, parki. Można je spotkać również w przydomowych ogródkach. Żywią się krwią, dlatego są wyposażone w narząd gębowy przystosowany do ssania krwi, zaopatrzony w liczne ząbki ustawione przeciwnie do kierunku wkłucia, co umożliwia zakotwiczenie się kleszcza w skórze człowieka. W czasie ssania krwi, kleszcz wstrzykuje do tkanek osoby ślinę, z którą przedostają się drobnoustroje chorobotwórcze.

Dlaczego są niebezpieczne

Ponieważ kleszcze przenoszą zarówno wirusy, bakterie, jak i pierwotniaki, to pełnią rolę wektorów licznych chorób określanych jako choroby odkleszczowe. Do głównych chorób przenoszonych przez kleszcze w Polsce należą: borelioza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza to wieloukładowa choroba wywołana krętkiem Borrelia burgdorferi. Niekiedy może być niezauważona czy zbagatelizowana w jej wczesnej fazie np. rumień w miejscu ukłucia, a rozwija się dalej atakując kolejne narządy.

Przeciwko boreliozie nie ma szczepionki, pozostaje zatem tylko profilaktyka, czyli zastosowanie skutecznych metod zapobiegających pokłuciu przez kleszcze.

Wykonaj badania laboratoryjne w kierunku boreliozy:

  • Jeśli kiedykolwiek mogłeś być ukąszony przez kleszcza
  • Jesteś narażony na kontakt z kleszczem ze względu na charakter swojej pracy
  • Byłeś ukłuty przez kleszcza i podejrzewasz zakażenie
  • Masz objawy boreliozy, ale nie pamiętasz pogryzienia przez kleszcza

Pamiętaj, że wczesna diagnostyka jest bardzo ważna!

Decyduje o szybszym podjęciu leczenia i zahamowaniu choroby!

Odkleszczowe zapalenie mózgu jest infekcją ogólnoustrojową wywoływaną przez wirus TBE przenoszony w trakcie ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Choroba jest o tyle groźna, żepierwsze objawy są niecharakterystyczne, grypopodobne, mijają często po kilku dniach. U pewnego odsetka pacjentów, zwykle po tygodniu od ustąpienia gorączki, zaczyna się druga faza choroby – zajęcie centralnego układu nerwowego.

Przed zachorowaniem na odkleszczowe zapalenie mózgu chroni szczepionka. Pełny cykl szczepieniaskłada się z 3 dawek podawanych w odstępach czasowych. Zgodnie z zaleceniami producenta, po których uzyskuje się odporność na 3-5 lat. Szczepienie wykonasz w naszych placówkach.

W kontekście zbliżających się wyjazdów na urlopy i wakacje, ale też krótkich weekendowych wypadów za miasto na łono przyrody, warto rozważyć tę możliwość i uchronić siebie oraz dzieci przed tą groźną chorobą. Szczepienie wykonasz w naszych placówkach.