Jak dbać o skórę zimą? - CM LUXMED

Jak dbać o skórę zimą?

W okresie zimowym skóra szczególnie narażona jest na działania niesprzyjających czynników zewnętrznych, takich jak: wiatr, mróz, centralne ogrzewanie i gwałtowne zmiany temperatury. Najpierw zaburzone zostaje naturalne PH skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na utratę nawilżenia. W konsekwencji skóra zimą staje się szorstka, sucha, matowa, pozbawiona witalności. Wówczas szybko traci swoją sprężystość, co sprzyja powstawaniu kolejnych zmarszczek.

Jak dbać o skórę zimą, aby nie groźne jej były chłodne zimowe dni? O odpowiedź poprosiliśmy kosmetolog Panią Agnieszkę Kozłowską.

Od czego powinniśmy zacząć, jeśli zależy nam na właściwej pielęgnacji skóry zimą?

– Pierwszym etapem, na jaki powinniśmy postawić w pielęgnacji skóry jest regularne wykonywanie zabiegów złuszczających, które poprawią jej koloryt i strukturę. Przygotują ją również do lepszego wchłaniania składników nawilżających i odżywczych. W warunkach domowych możemy wykonać peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny. W salonie kosmetycznym najczęściej przeprowadzanym nieinwazyjnym zabiegiem jest peeling kawitacyjny. Poprzez zastosowanie ultradźwięków dochodzi do zjawiska kawitacji czyli pękania pęcherzyków gazu w cieczy, co powoduje oderwanie się martwych komórek warstwy rogowej naskórka czyli łuszczenie się. Peeling kawitacyjny pozwala na bezinwazyjne oczyszczenie skóry z resztek kosmetyków i innych zanieczyszczeń. W efekcie skóra jest odświeżona, dotleniona, odzyskuje zdrowy wygląd.

Zimą mamy idealny czas na wykonanie serii intensywnej eksfoliacji kwasami. Rodzaj oraz stężenie wykorzystywanych kwasów dobrane jest indywidualnie do potrzeb skóry. Zabieg ten pozwala na unormowanie procesu nadmiernego przetłuszczania, spłycenia blizn i drobnych zmarszczek, zmniejsza rozszerzone pory, likwiduje przebarwienia, nadaje skórze gładkość oraz widocznie ją rozświetla.

Jak odpowiednio nawilżyć i odżywić skórę zimą?

  – Najlepiej sprawdzi się tutaj zastosowanie nisko i wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który wiąże cząsteczki wody w naskórku. Jest to niezbędne zarówno dla cery odwodnionej długim przebywaniem na słońcu oraz działaniem gorącego powietrza, jak i podrażnionej oraz przesuszonej działaniem klimatyzacji.

W celu lepszego nawilżenia skóry zimą możemy postawić na zabiegi z użyciem ultradźwięków, które w efektywny sposób zwiększają wchłanianie substancji aktywnych w głąb skóry, jak również zabiegi mezoterapii igłowej. Mezoterapia igłowa poprzez kontrolowane nakłucia skóry prowadzi do pobudzenia  fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Na skutek czego następuje regeneracja skóry, zwiększa się jej elastyczność oraz napięcie. A poprzez mikrokanaliki powstałe w wyniku nakłuwania, substancje aktywne głębiej wnikają do skóry efektywnie ją nawilżając.

Oprócz odpowiedniego nawilżenia skóry zimą ważne jest również jej odżywienie oraz wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego. Chroni on naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi jakimi są wiatr, mróz i  zanieczyszczenia. Zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody, dzięki czemu skóra zachowuje prawidłowe nawilżenie.   W momencie gdy niedostatecznie natłuszczamy skórę lub stosujemy mydło, wymywamy cenne składniki, osłabiając działanie płaszcza hydrolipidowego skóry.

Jakie kosmetyki dobrać na zimę?

– W zimowe dni kosmetyki o wyłącznym działaniu nawilżającym szybko ulegają odparowaniu i niedostatecznie chronią naszą skórę. Aby składniki aktywne nie ulegały szybkiemu odparowaniu należy je zabezpieczyć barierą ochronną złożoną z lipidów. Dlatego zimowy krem powinien zawierać tłuszcze: ceramidy, oleje roślinne, woski, kwasy tłuszczowe, czyli składniki wchodzące w skład warstwy lipidowej zapobiegającej odparowaniu wody z naskórka.

Warto również stosować suplementację witamin. Witamina A wspomaga proces odnowy naskórka, witamina E poprawia nawilżenie i jędrność skóry.

  Ostatnim niezbędnym elementem odpowiedniej ochrony skóry zimą jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych bez względu na porę roku. Jesienią oraz zimą również jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Dlatego aby chronić skórę codziennie należy stosować krem z filtrem 50 SPF.

Dziękujemy za rozmowę.