Jak dbać o oczy przed komputerem - CM LUXMED

Jak dbać o oczy przed komputerem. Wpływ pracy i nauki zdalnej na wzrok.

Jak dbać o oczy przed komputerem?Kolejne miesiące pandemii, kolejne miesiące nauki zdalnej dla uczniów i pracy zdalnej dla dużej grupy pracowników biurowych, nauczycieli, wykładowców akademickich, itd. To długie godziny siedzenia przed monitorem komputera, kiedy często nie  można pozwolić sobie na odpoczynek.

Okuliści ostrzegają przed wpływem pracy lub nauki zdalnej na wzrok!

Taka forma aktywności zawodowej zaczyna już przynosić konsekwencje. W wyniku wielogodzinnego pozostawania przed komputerem, wzrok pogarsza się i pojawiają się problemy z oczami. Pozostawanie przed ekranem przez długi czas, w pomieszczeniu zbyt słabo oświetlonym, zwiększa ryzyko wady wzroku.

Pierwszymi zwiastunami osłabienia oczu jest ich ból i zaczerwienienie, łzawienie, bóle głowy, kłopoty z widzeniem. Mogą pojawiać się różnego rodzaju plamki, „muszki”, itp.

Chociaż ekrany mają specjalne zabezpieczenia ochronne, to jednak sprawiają, że zwiększa się łzawienie oczu. Sygnałem alarmowym powinno też być pojawienie się kłopotów z oczami u tych, którzy dotąd ich nie mieli.

Jak wobec tego dbać o oczy podczas pracy zdalnej?

Nawilżanie oczu

Pracując przy komputerze często wpatrzeni w ekran mrugamy rzadziej, a mruganie, jak wiadomo naturalnie nawilża oko. Po kilku godzinach pracy oczy stają się zaczerwienione, mogą piec i swędzieć. Jak temu zaradzić? Należałoby zadbać o prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniu, warto też poprosić farmaceutę o krople nawilżające do oczu. Starajmy się używać kropli bez konserwantów.

Odpowiednie krople dla twojego dziecka dobierze lekarz na poradzie okulistycznej dla dzieci.

Jak dbać o oczy przed komputerem.

Ergonomiczne stanowisko pracy w domu

Pracując w domu warto zorganizować miejsce pracy najlepiej, jak to możliwe. Zadbajmy o prawidłowe oświetlenie pomieszczenia. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt jasno lub zbyt ciemno wzrok męczy się nie tylko wpatrywaniem w ekran, ale wyłapywaniem z niego szczegółów. Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna lub do źródła światła.

Nie siedźmy zbyt blisko ekranu (minimum 40 cm odległości). Ekran laptopa powinien być ustawiony na wysokości linii wzroku.

Filtry w szkłach korekcyjnych

Filtry w szkłach korekcyjnych

Często nasze okulary, jeśli już je nosimy, zaopatrzone są w  powłokę chroniącą przed światłem sztucznym z urządzeń cyfrowych czy ze sztucznego oświetlenia. Takie rozwiązanie powoduje, że oczy nie są zmęczone i nie wytężają się podczas pracy w tak niekomfortowych warunkach. Obecnie szkła neutralizujące światło niebieskie wybierane są nie tylko przez osoby z wadami wzroku, ale również są idealnym rozwiązaniem dla osób nie potrzebujących korekcji okularowej.

Pozwólmy oczom odpocząć od komputera

Pozwólmy oczom odpocząć od komputera

Starajmy się robić przerwy, podczas których oderwijmy wzrok od monitora i popatrzmy w dal, najlepiej na skupiska zieleni. To świetny relaks dla naszych oczu. Pamiętajmy, żebez odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą a relaksem nie można myśleć o wypoczętym organizmie i zdrowych oczach.

Konsultacja merytoryczna

Dr n. med. Maria Tulidowicz-Bielak