Grypa czy Covid - jak odróżnić? - Centrum Medyczne Luxmed

Grypa czy Covid – jak odróżnić?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni zbliża się sezon grypowy. Wiele osób zaczyna czuć się gorzej, a przychodnie wypełniają się pacjentami. Podczas pandemii, wiele osób cierpiących na typowe przecież objawy infekcji górnych dróg oddechowych zada sobie pytanie, czy można pomylić grypę z zakażeniem koronawirusem.

Zarówno SARS-COV-2 jak i wirusy grypy czy paragrypy wywołują objawy związane z układem oddechowym. Pacjenci skarżą się na bóle głowy, mięśni, stawów, ogólne osłabienie czasem biegunkę, ciepłota ciała jest zazwyczaj podwyższona, występuje kaszel i duszności.

Dlatego w początkowej fazie infekcji grypę i COVID-19 można łatwo pomylić!

Epidemiologicznie największym zagrożeniem są  pacjenci, którzy infekcje przechodzą w sposób skąpoobjawowy lub bezobjawowy, będąc nosicielami wirusa nieświadomie zarażają inne osoby.

Dlaczego ważne jest, aby odróżnić koronawirusa od grypy?

Rozpoznanie koronowirusa jest szczególnie istotne dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, czyli osób w podeszłym wieku, z obniżoną odpornością, obarczonych określonymi schorzeniami. Statystyki mówią, że Infekcja COVID-19 wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań, uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz większą umieralnością, niż w przypadku grypy sezonowej. Najczęstszym powikłaniem pogrypowym jest bakteryjne zapalenie płuc i zaostrzenie przewlekłej niewydolności serca.

Co możesz zrobić?

Obecnie najłatwiejszym sposobem są szybkie testy antygenowe  różnicujące czy mamy do czynienia z wirusem grypy czy covid.

W najnowszych rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia zawartych w „Strategii Walki z Covid-19 jesień 2020” znalazł się zapis o wykorzystaniu testów antygenowych do szybkiej diagnozy pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych.

Materiałem do badania jest wymaz z nosogardzieli, a wynik otrzymujemy już po kilku godzinach.

Ile kosztuje test:

  • Koronawirus -Test antygenowy Panbio Covid- 19 Ag amerykańskiej firmy Abbott – 110 zł
  • Grypa -Test antygenowy NADAL Influenza A/B niemieckiej firmy Nal von Minden  – 45 zł

Badania antygenowe w kierunku wykrycia przyczyny infekcji dróg oddechowych najkorzystniej jest wykonać w pakiecie: koronawirus + grypa: koszt 145 zł

Kupując online otrzymujesz dodatkowo 10 % rabatu

Testy wykonywane są wyłącznie w placówce Luxmed przy ul. Orkana 7 (w wyznaczonym zewnętrznym Punkcie pobrań) i wymagana jest wcześniejsza rezerwacja terminu.

Jak kupisz testy:

– online: w e-sklepie rezerwujesz termin, opłacasz

– telefonicznie: rezerwujesz termin (81 532 37 11), opłacasz online

Płatność w placówce nie jest przyjmowana! 

Na badanie odprawiasz się w zewnętrznym e-kiosku przed budynkiem.