Gdy życie przytłacza. Stres, lęk, strach przed jutrem... - LUXMED

Gdy życie przytłacza. Stres, lęk, strach przed jutrem…

Są takie sytuacje w życiu, które dosłownie paraliżują. Myśli krążą wokół tego jednego problemu, wokół wszystko Ci o tym przypomina i nie daje normalnie funkcjonować. A najgorsza jest ta bezsilność! Nie ważne czy jest to problem osobisty, ten tylko twój, czyli w rodzinie, z partnerem, pracą czy natury społecznej – pandemia, wojna, cierpienie niewinnych ofiar, rosnąca nienawiść. Trudna sytuacja ma zawsze wpływ na nasze zdrowie psychiczne, powoduje zmęczenie, zniechęcenie, frustrację, rosnącą obawę o przyszłość, o twoje poczucie bezpieczeństwa i twoją codzienną normalność, którą tak kochasz.

Jak radzić sobie z tak trudną sytuacją?

Konsultacja z psychologiem lub psychiatrą w CM Luxmed Lublin

Przede wszystkim należy uświadomić sobie problem i zaakceptować to na co nie masz wpływu. Bezsilność to uczucie, z którym trzeba się pogodzić mimo, że wydaje się to niemożliwe. Nazwij swoje uczucia! Czy czujesz od dłuższego czasu lęk i niepewność jutra, które powodują, że twój organizm działa w stanie stałego napięcia. Produkujesz za dużo kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. Taki „bałagan” hormonalny wywołuje dalekosiężne skutki. Na dłuższą metę stres Cię wykańcza – odbierając siły i uniemożliwiając odpoczynek.

Co robi z tobą długotrwały stres?

Niepewność, bezsilność odczuwana przez długi czas rodzi stres, który łatwo nie odpuszcza. A jakie są tego skutki? Wyniki badań są jednoznaczne. W wyniku pandemii wywołanej koronawirusem niemal co 4 Polak zaobserwował u siebie objawy depresji.  Niepokojący jest fakt, że większość osób nie zamierza ich jednak konsultować ze specjalistą.

Czemu tak się dzieje? Przecież nie próbowałbyś samodzielnie nastawić sobie złamanej nogi czy wyrwać np. bolącego zęba. Tak powinno być również w przypadku „złamanej duszy”. Jeśli czujesz, że różne sytuacje życiowe Cię przerastają, nie radzisz sobie z emocjami, nie próbuj leczyć się sami.

W czym pomoże psycholog?

Po pierwsze pamiętaj, że nie zawsze obniżony nastrój oznacza depresję. Czasami jest konsekwencją kłopotów, z którymi nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli gorszy nastrój nie utrudnia codziennego funkcjonowania i nie zauważasz u siebie objawów takich jak: trudności z koncentracją, bezsenność czy np. bóle psychosomatyczne, można zgłosić się do psychologa. Specjalista nauczy radzenia sobie z problemami, podpowie jak rozwiązywać konflikty w rodzinie lub w pracy, pokaże jak radzić sobie z codziennym stresem. Jeśli nie potrafisz ocenić czy objawy nie świadczą o początkach depresji, wizyta u psychologa również będzie dobrym rozwiązaniem. Potrafi on ocenić twój stan i w razie potrzeby skieruje do psychiatry.

Skorzystaj z porady psychologa, zwłaszcza, że możemy wybrać wizytę w jednej z wielu przychodni CM Luxmed.

Kto znajdzie pomoc w poradni psychologicznej:

– dzieci i młodzież z różnymi trudnościami rozwojowymi, emocjonalnymi i poznawczymi,
– rodzice mający trudności wychowawcze z dziećmi,
– osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej,
– osoby z depresją,
– osoby odczuwające brak satysfakcji życiowej,
– w przypadku gdy masz trudności w komunikacji i współpracy z otoczeniem,
– w sytuacji problemów z poczuciem własnej wartości i autonomii.

Kiedy do psychiatry?

Psychiatra to lekarz specjalista, który pomoże Ci w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Do psychiatry należy się zgłosić, kiedy dolegliwości związane ze złym nastrojem utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli brakuje Ci siły do życia, odczuwasz niepokój i lęk (często nieuzasadniony), masz problemy z koncentracją i ze snem. Taka wizyta jest koniecznością, jeżeli zauważysz u siebie myśli samobójcze! W takiej sytuacji nie powinieneś wahać się ani chwili! Konsultacji i wsparcia psychiatry często potrzebują też osoby, które mają poważne problemy zdrowotne, powodujące znaczne pogorszenie kondycji psychicznej.

Psychiatra, jako jedyny specjalista od zdrowia psychicznego, ma możliwość przepisania leków czy wystawienia zwolnienia lekarskiego. Współczesne leki antydepresyjne nie mają już tak wielu skutków ubocznych, jak preparaty sprzed kilkunastu lat. Nie mają również właściwości uzależniających, dlatego nie musimy martwić się, gdy lekarz zaleci ich zażywanie przez dłuższy czas.

Skierowanie do poradni psychiatrycznej nie jest Ci potrzebne.

Podsumowując, w jakich przypadkach pomoże Ci psychiatra? W przypadku wystąpienia:   

– zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych i psychosomatycznych,
– depresji, nerwic, uzależnienia od alkoholu,
– bezsenności,
– kryzysów psychotycznych, zaburzeń adaptacyjnych,
– zaburzeń psychicznych wieku podeszłego.