Gdy włos z głowy spada - LUXMED

Gdy włos z głowy spada

Częstym problem, z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza jest nadmierne wypadanie włosów. Jakie mogą być tego przyczyny, jakie badania możemy wykonać, aby zdiagnozować problem oraz jak dbać o skórę głowy – wyjaśnia trycholog mgr Łukasz budzyński.

Jakie badania na wypadające włosy?

Ważnym badaniem jest podstawowa morfologia krwi, której wynik informuje, czy przypadkiem problem nadmiernego wypadania włosów nie jest związany z anemią i niedoborem żelaza. Inne badania dotyczą określenia stężenia hormonów tarczycy (TSHfT4), której niedoczynność może objawiać się wypadaniem włosów. Warto ustalić także stężenia hormonów androgenowych i hormonów związanych z funkcjonowaniem układu rozrodczego (LHFSH i estradiol -E2).

trycholog lublin

Wartościowych informacji dostarcza badanie trychologiczne, które przeprowadzam podczas wizyty. Polega ono na analizie skóry głowy i mieszków włosowych za pomocą specjalistycznej mikrokamery i interpretacji wyniku na ekranie.

Za każdym razem jestem pytany, jak często powinniśmy myć skórę głowy?  

Nie ma jednoznacznej recepty dla wszystkich osób, zależy to od indywidualnych potrzeb oraz różnych czynników np.: rutyny dnia codziennego (np. uprawianie sportu, warunki, w jakich na co dzień przebywamy), typu skóry głowy (normalna, sucha, wrażliwa, odwodniona, z tendencją do przetłuszczania), długości i rodzaju włosów czy stosowanych produktów pielęgnacyjnych – wyjaśnia mgr Budzyński.

Kobiety, które nie mają problemów ze skórą głowy, z reguły powinny myć włosy co drugi dzień tj. trzy razy w tygodniu. Najczęściej rekomendowane jest mycie dwukrotne tzn. myjemy włosy szamponem – spłukujemy wodą i powtarzamy tę czynność jeszcze raz. Przy drugiej aplikacji zmniejszamy ilość szamponu.

Jeżeli czujemy potrzebę częstszego mycia włosów, wybierajmy delikatne szampony, które przeznaczone są do codziennej pielęgnacji i nie powodują mocnego podrażnienia skóry głowy np. szampony na bazie naturalnych składników, szampony ziołowe lub po prostu rekomendowane do codziennego oczyszczania.

  Mężczyźni najczęściej myją skórę głowy codziennie, z uwagi na krótkie włosy, które nie wymagają tak szczególnej pielęgnacji.

  Często zdarza mi się słyszeć teorie o tym, iż zbyt częste mycie powoduje osłabienie włosów i ich nadmierne wypadanie. To nieprawda!

Oczywiście, jeżeli używamy zbyt agresywnego lub nieodpowiedniego szamponu – może to powodować problemy ze skórą głowy, a tym samym, w perspektywie czasu, osłabienie samych włosów i ich nadmierne wypadanie.

Prawdą natomiast jest to, iż skóra głowy najszybciej nam się zanieczyszcza z uwagi na same włosy. Im gęstsze, grubsze, tym większy problem z prawidłowym ich umyciem.  

Czynniki, które mają na to wpływ  to np.:

  1. zanieczyszczenie powietrza, kurz, pył,
  2. produkty do stylizacji
  3. warunki w jakich przebywamy na co dzień
  4. intensywność dnia
  5. jakość wody

Ważne – Jak stosować maski do włosów?

Stosując odżywki lub maski do włosów pamiętajmy, aby nakładać je na same włosy bez wcierania i kontaktu ze skórą głowy. Produkty te są dobre dla włosów, ale niekoniecznie dla samej skóry głowy z uwagi na fakt, iż często są one na bazie silikonów.

Peeling do skóry głowy

Kondycja skóry głowy jest bardzo ważna, dlatego nie zapominajmy o regularnym stosowaniu peelingu do skóry głowy (2-4 razy w miesiącu) nie częściej niż co ok 10 dni. Prawidłowo wykonany peeling pozwala pozbyć się nie tylko komórek martwego naskórka, ale również pozostałości trudnych do zmycia składników produktów, np. do stylizacji. Dobrze oczyszczona skóra lepiej funkcjonuje, dodatkową korzyścią jest pobudzenie mikrokrążenia. Prawidłowy peeling, oprócz mikrodrobinek, powinien posiadać działanie enzymatyczne.

Tak na marginesie – peeling skóry głowy jest bardzo przyjemnym i relaksującym zabiegiem.

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy jest niezbędna do utrzymania pięknych, zdrowych i lśniących włosów. Pamiętajmy zatem o kilku podstawowych zasadach:

  1. myjmy włosy 3 razy w tygodniu (jeśli mamy taką potrzebę myjemy częściej – indywidualne podejście).
  2. nie stosujmy agresywnych szamponów, które mogą działać drażniąco na skórę głowy.
  3. wspomagajmy oczyszczanie, wykonując regularnie peeling do skóry głowy od 2 – 4 razy w miesiącu.

Zapraszam na konsultacje w gabinetach Med Estetyka przy ul. Orkana 7.