Makijaż permanentny. Brwi, powiek, usta – co wybrać? Dlaczego warto go zrobić? - CM LUXMED

Makijaż permanentny. Brwi, powiek, usta – co wybrać? Dlaczego warto go zrobić?

Idealna kreska, profesjonalnie podkreślone brwi czy twój ulubiony kolor na ustach codziennie i bez poświęcenia ani minuty. Dlatego właśnie warto rozważyć wykonanie makijażu permanentnego! Jest to najbardziej oczywista korzyść. Ale korzyści jest więcej: uprawiasz sport, twoje włoski z wiekiem straciły kolor, masz problemy zdrowotne lub po prostu masz nadwrażliwość na tradycyjny makijaż, to makijaż permanentny jest świetnym rozwiązaniem.

Zobacz co zyskujesz w praktyce, gdy zdecydujesz się na makijaż permanentny?

 • Eksponuje naturalne piękno
 • Tuszuje niedoskonałości urody
 • Dodaje pewności siebie
 • Wodoodporny, sprawdza się o każdej porze roku, w każdych warunkach pogodowych
 • Koryguje blizny

Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się o nim więcej. Dlatego postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Na temat makijażu permanentnego rozmawiamy z wykwalifikowaną linergistką mgr Katarzyną Majbrodzką.

Czym jest makijaż permanentny?

– Makijaż permanentny to zabieg kosmetyczny wykorzystujący mikropigmentację w celu poprawy koloru i kształtu rysów twarzy. Makijaż permanentny nadaje wyrazistość brwiom, oczom i ustom. W zależności od potrzeb i twojego wyboru, może delikatnie podkreślać urodę i być praktycznie niezauważalny lub zaskakiwać intensywnością.

Istnieje kilka metod wykonywania makijażu permanentnego. Ogólnie mówiąc, zabieg polega na wprowadzeniu pigmentu do warstwy brodawkowatej skóry, która znajduje się na pograniczu naskórka i skóry właściwej. Urządzenie przypomina długopis zakończony igłą, którą wykonuje się prawie 200 wkłuć w ciągu sekundy.

Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego?

– Istotnym elementem jest konsultacja z kosmetologiem, zalecana najpóźniej na tydzień przed mikropigmentacją. Dzięki niej można wykluczyć przeciwskazania, wykonać test alergiczny i zaplanować zabieg. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że po wykonaniu makijażu może wystąpić opuchlizna i zaczerwienienie skóry, utrzymujące się od 1 do 7 dni.

Prosimy o więcej informacji na temat przeciwskazań? Czy mkijaż permanentny jest bezpieczny dla zdrowia?

– Makijaż permanentny jest bezpieczny. Ale, jak każdy zabieg kosmetyczny, posiada pewne przeciwskazania. Należą do nich: ciąża, choroby nowotworowe, cukrzyca, łuszczyca, stany zapalne i infekcje (np. opryszczka). Trzeba też zwrócić uwagę na przyjmowanie niektórych leków, które wydłużają czas gojenia się ran.

Czy mikropigmentacja bardzo boli? Są jakieś skutki uboczne?

– Kwestia odczuwania bólu jest bardzo indywidualna. Makijaż permanentny wykonywany jest na niezwykle wrażliwych miejscach twarzy. W profesjonalnych gabinetach używa się preparatów znieczulających. Ale oczywiście trzeba mieć świadomość, że mniejszy lub większy dyskomfort wystąpi. Wszystko zależy od progu odporności na ból. A jeśli chodzi o skutki uboczne, to na pewno jeszcze przed zabiegiem klientki są informowane o efektach ubocznych, to znaczy na przykład alergii na barwniki.

Czy po wykonaniu makijażu permanentnego trzeba stosować jakieś szczególne zasady pielęgnacji?

– Na 24 godziny przed i po wykonaniu makijażu permanentnego nie zaleca się przyjmowania aspiryny, spożywania alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę. Na okres około dwóch tygodni po zabiegu należy ograniczyć stosowanie kosmetyków. Dobrze by było nie narażać miejsc poddanych mikropigmentacji na długotrwałe działanie wody. Podczas procesu gojenia, około miesiąca należy unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Bezwzględnie zrezygnować trzeba z korzystania z solarium przez minimum 10 dni oraz kąpieli w basenie i korzystania z sauny przez minimum 7 dni. Do zakończenia pełnego procesu regeneracji (minimum 28 dni) należy stosować ochronę przeciwsłoneczną z faktorem 50+.

Po zabiegu kolor może być ciemniejszy od pożądanego rezultatu nawet o 50%, a jego rozjaśnienie może potrwać do 10 dni. Po upływie 30-45 dni zazwyczaj konieczne jest dopigmentowanie, więc cała procedura zabiegowa, pielęgnacja po zabiegu, jak i reakcje ze strony skóry i organizmu będą powtórzone.

Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?

Nie musisz się martwić, że jesteś skazana na wybrany dziś makijaż do końca życia. Utrzymuje się on na skórze przez jakiś czas, w zależności od twojego naturalnego odcienia skóry, od długości i intensywności ekspozycji na słońce, stosowanych kosmetyków do skóry. Mogą one przyspieszać blaknięcie makijażu permanentnego. Znaczenie ma również intensywność makijażu, ten dyskretniejszy i wyglądający bardziej naturalnie będzie wymagał szybciej poprawek, niż ten mocniejszy wykonany z większą ilością pigmentu.

Zazwyczaj makijaż permanentny utrzymuje się przez okres od 18 miesięcy do 3 lat.

Korzenie makijażu permanentnego sięgają początków XX wieku, obecnie jest bezpieczną, wygodną i bijącą rekordy popularności metodą pielęgnacji urody w kosmetologii.


Rzut oka na historię

 • Starożytny Egipt – kobiety barwią wargi ochrą i ozdabiają ciało dostępnymi minerałami i substancjami naturalnymi, często szkodliwymi i trującymi
 • Starożytna Grecja – kobiety usta barwią woskowym kremem z dodatkiem czerwonego pigmentu roślinnego a oczy podkreślają węglem
 • 3300 r. p.n.e. Chiny – pierwsze tatuaże: za pomocą pręcików bambusa i cienkich włókien jedwabiu nakłuwano skórę, wtłaczając w nią barwnik; mocowano igłę tak, aby wystawała z pręciku bambusa, a potem owijano nić bawełny w taki sposób, by można nią było regulować długość igły podczas implantacji barwnika
 • 1911 r. – pierwsza medyczna pigmentacja ust pokrytych bliznami oraz tatuaż linii rzęs
 • 1984 r. – mikropigmentacja kresek na powiekach górnych w celach wyłącznie kosmetycznych wykonana w Stanach Zjednoczonych przez chirurga Giora Angresa
 • 1992 r. – pierwsza pigmentacja z użyciem profesjonalnego urządzenia do makijażu permanentnego
mgr Katarzyna Majbrodzka

mgr Katarzyna Majbrodzka

Dyplomowany kosmetolog i linergistka. Jedną z jej pasji od lat jest makijaż permanentnym. Kieruje się zasada, że dobrze wykonany makijaż powinien podkreślać naturalną urodę i korygować ewentualne mankamenty. Doceniana za profesjonalne podejście i wewnętrzny spokój.