Ciąża w czasie pandemii - co warto wiedzieć - LUXMED

Ciąża w czasie pandemii – co warto wiedzieć

Ciąża w czasie pandemii. Ostatnie miesiące to czas, kiedy ogólnie przyjęta normalność pokazała nowe oblicze. Każdy z nas musiał zmienić swoje priorytety, plany, nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości – rzeczywistości z koronawirusem. Nasze doświadczenie w tym zakresie jest dość niewielkie. Jak w dzisiejszym świecie odnajduje się kobieta i mężczyzna, para, która planuje ciążę? Zadajemy sobie pytania, czy w czasie ciąży istnieje ryzyko cięższego przebiegu zakażenia wirusem SARS-COV-2? Czy może dojść do wewnątrzmacicznej lub okołoporodowej transmisji zakażenia koronawirusem? Czy noworodka należy izolować od matki chorej na COVID-19?

Tak jak wspomniałam, musimy odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości – mówi położna Agnieszka Krzeszowiec.

Bez względu na to, czy dopiero planujemy ciążę, czy mały człowiek już się w nas rozwija, bądź przyszedł właśnie na świat, ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa i ostrożności, stosowanie się do obostrzeń związanych z epidemią, zachowanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej, mycie rąk. To zasady, o których słyszymy każdego dnia.

Jeszcze kilka miesięcy temu, na początku pandemii, pary, które planowały poczęcie dziecka, często odkładały tę decyzje na później. Wynikało to chociażby z  ograniczonego dostępu do lekarza czy możliwości wykonania badań. Obecnie istnieją rekomendacje odnośnie prowadzenia ciąży, wykonywania badań laboratoryjnych, badań USG w poszczególnych trymestrach ciąży.

Koronawirus u kobiet w ciąży

Zarówno kobiety zdrowe, jak i zarażone powinny być pod stałą opieką lekarza i położnej. Ważne jest, by kobiety w ciąży z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19 informowały o tym fakcie placówki medyczne, przychodnie, szpitale, transport medyczny. Od tych informacji zależy wybór miejsca porodu.

Kobiety bardzo obawiają się o zdrowie dziecka, które noszą w sobie. Do tej pory nie znamy przypadków infekcji wewnątrzmacicznej. Sam sposób porodu powinien być dobrany indywidualnie w oparciu o wskazania położnicze oraz preferencje kobiety. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje cięcie cesarskie, gdy są do tego wyraźne wskazania medyczne.

Czy jest konieczna izolacja od dziecka po porodzie?

Kolejny lęk, który towarzyszy zakażonym kobietom to izolacja od dziecka po porodzie. Oczywiście trzeba omówić korzyści i ryzyko tymczasowej separacji. Preferowaną opcją, gdy tylko jest to możliwe, jest nie rozdzielanie matki i jej dziecka. Takie działanie ma wspierać powstawanie więzi i dobry start w karmienie piersią.

W celu zminimalizowania ryzyka transmisji wirusa na dziecko, należy stosować zalecane obecnie środki ostrożności, jak mycie  rąk przed kontaktem z dzieckiem, czyszczenie  sprzętu laktacyjnego, butelek, smoczków, laktatorów zgodnie z zaleceniami higieny użytkowania, zasłaniania ust i nosa  zwłaszcza w czasie karmienia piersią.

Koronawirus a karmienie piersią

Na szczęście pokarm zakażonej mamy jest bezpieczny, nie ma w nim wirusa. Ostatnie doniesienia naukowe pokazują, że w mleku matek, które przechorowały  COVID-19, obecne są przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-COV-2.

Każdy dzień niesie ze sobą nowe sposoby radzenia sobie z koronawirusem. Bądźmy w tym czasie razem, ale w dystansie. Zachowujmy zdrowy rozsądek, przestrzegajmy procedur i cieszmy się z życia.