VNG pełne badanie (statyczne, kalorymetria i obrotowe)
Skierowanie: Wymagane skierowanie od lekarza laryngologa, audiologa, neurologa, okulisty lub lekarza rodzinnego/internisty
Przedział wiekowy: Pacjenci od 7 roku życia
Czas oczekiwania na wynik: Wynik dostępny po 7 dniach roboczych od wykonania badania.
Cennik
-
VNG pełne badanie (statyczne, kalorymetria i obrotowe)300zł | e-Rezerwacja >>
Przygotowanie
- Pacjent nie powinien przez 48 h przed badaniem przyjmować leków wpływających na centralny układ nerwowy (np. leki uspakajające, niektóre leki stosowane w leczeniu zawrotów głowy).
- Dzień przed badaniem nie powinno się pić alkoholu.
- Na badanie należy zgłosić się przynajmniej 4 godziny po posiłku, ponieważ drażnienie błędników podczas badania VNG wyzwala takie objawy, jak: zawroty głowy, oczopląs, nudności, a czasem wymioty.
- Kobiety nie powinny mieć pomalowanych oczu (szczególnie rzęs).
- Wynik dostępny po 7 dniach roboczych od wykonania badania.
Opis badania
Rejestrację oczopląsu samoistnego wykonuje się w różnych sytuacjach: oczopląs spontaniczny, spojrzeniowy, położeniowy- podczas zmiany położenia, fiksacyjny.
Kalorymetria
Badanie polega na pobudzeniu obustronnie błędnika (kanałów bocznych półkolistych) za pomocą irygacji do kanału usznego zimnego i ciepłego powietrza, a następnie obserwacji występującego oczopląsu za pomocą gogli z wideokamerą, a zwłaszcza symetryczności po obustronnym pobudzeniu, a także aktywności i długości trwania. Test ocenia każdy błędnik oddzielnie. Jest to test indukowany bodźcem niefizjologicznym.
Testy Obrotowe
W diagnostyce zawrotów głowy wykorzystuje się najbardziej fizjologiczne pobudzenie dla narządu przedsionkowego jakim jest zmiana położenia przez ruch obrotowy z odpowiednio dobranymi parametrami przyśpieszenia kątowego. Badanie składa się z kilku testów obrotowych i wahadłowych. NIR – oczopląs wywołany obrotem (pobudzenie obustronne błędnika). Testy BURST- w których ocenie podlegają odruch przedsionkowookoruchowy bez fiksacji i z fiksacją wzrokową, odruch przedsionkowo-oczny (z przysłoną na oczach) przy wykonywaniu ruchów wahadłowych, a także odruch szyjno-oczny, pozwalający na ocenę pobudzeń z receptorów szyjnych. Testy badają jednocześnie oba przedsionki i pozwalają wychwycić dysfunkcję układu równowagi, oraz diagnozować uszkodzenia obwodowe, ośrodkowe, bądź mieszane.
Pełne badanie VNG jest badaniem pozwalającym diagnozować zaburzenia takie jak:
- bezpośrednie uszkodzenia błędnika (wypadnięcie funkcji),
- łagodne położeniowe zawroty głowy,
- chorobę Menier’a,
- zapalenie neuronu przedsionkowego,
- powikłania po zapaleniu ucha środkowego,
- choroba lokomocyjna.