Rezonans magnetyczny
Wymagana rezerwacja terminu:
-
- e-rezerwacja
- telefonicznie 81 532 37 11
- osobiście w dowolnej placówce CM Luxmed.
Wymagana rezerwacja terminu:
Skierowanie: Badania odpłatne wykonywane są bez skierowania lekarskiego.
Na badania BEZPŁATNE w ramach NFZ pacjent musi posiadać skierowanie od lekarza specjalisty ubezpieczenia zdrowotnego: z poradni specjalistycznych, rehabilitacyjnej, psychiatrycznej, z oddziału szpitalnego, szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) lub izby przyjęć. Na badanie nie może skierować lekarz rodzinny.
Przedział wiekowy: Badanie wykonywane jest u osób powyżej 16 roku życia w placówce CM Luxmed w Lublinie ul. Orkana 7.
Czas oczekiwania na wynik: Pacjent bezpośrednio po badaniu otrzymuje nagranie na płycie CD, opis badania dostępny jest do 15 dni roboczych od wykonania badania
Czas trwania konkretnego badania jest czasem orientacyjnym i może być inny u każdego pacjenta m.in. z uwagi na potrzebę podania kontrastu lub wykonania dodatkowych sekwencji. Rezerwowana godzina rozpoczęcia badania może więc ulec pewnemu opóźnieniu.
Uwaga! Wybór bezpłatnego badania na NFZ przekieruje na stronę rezerwacji lekarzebezkolejki.pl.
Rezonans magnetyczny jest nowoczesną, nieinwazyjną metodą obrazowania, która opiera się na zastosowaniu pola magnetycznego i fal o częstotliwości radiowej.
Rezonans magnetyczny jest szczególnie przydatny w diagnostyce chorób mózgu i kręgosłupa oraz wszystkich struktur tworzących stawy. Jest również doskonałą metodą uzupełniającą (po wykonaniu zdjęcia Rtg, USG, tomografii komputerowej) w niektórych schorzeniach narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy mniejszej. Przewagą badania rezonansu magnetycznego nad innymi metodami diagnostycznymi jest doskonała zdolność obrazowania tkanek miękkich i zmian w ich obrębie (również naczyń krwionośnych) oraz możliwość uzyskania obrazów warstw poszczególnych części ciała w dowolnie wybranej płaszczyźnie.
Diagnostyka MR – obejmuje badania m.in.:
W trakcie badania pacjent w pozycji leżącej na plecach, jest umieszczany w obrębie tunelu urządzenia, w którym jest oświetlenie i nawiew klimatyzacji. W czasie badania pacjent musi leżeć nieruchomo, w przeciwnym razie uzyskane obrazy będą nieostre i niemożliwe do oceny przez lekarza radiologa. W czasie niektórych badań (np. badanie jamy brzusznej) na kilkanaście sekund pacjent musi wstrzymać oddech, zgodnie z zaleceniami badającego technika. W czasie badania, w obrębie tunelu, występują różnego rodzaju natężenia, „stuki”, które są związane z wykonywanym badaniem. W celu zmniejszenia natężenia hałasu pacjent otrzymuje na czas badania stopery do uszu.
Badanie trwa średnio od 15 minut do godziny.