Badanie słuchu – ASSR (słuchowe potencjały wywołane stanu ustalonego)

Rezerwacja terminu: Wymagana

Skierowanie: Nie jest wymagane

Przedział wiekowy: Brak ograniczeń wiekowych

Czas oczekiwania na wynik: Wynik dostępny bezpośrednio po badaniu. Wydruk stanowi szacowany próg słyszenia dla 4 częstotliwości.

Cennik

Lublin
  • Badanie słuchu – ASSR (słuchowe potencjały wywołane stanu ustalonego)


Przygotowanie

  • Podczas badania wymagana jest cisza, badany nie może przeżuwać ani przełykać, ma zamknięte oczy, aby zredukować bodźce wzrokowe.
  • U małych dzieci badanie wykonuje się najczęściej po karmieniu, podczas snu:
    1) W godzinach nocnych lub wcześnie rano przed badaniem (przed tradycyjną godziną wstawania) konieczne jest obudzenie dziecka i nie pozwolenie mu na ponowne zaśnięcie, aż do przyjazdu do pracowni tak, aby w godzinie badania dziecko było śpiące i zmęczone.
    Należy zwrócić uwagę, aby dziecko nie zasnęło w trakcie podróży!
    2) Dziecko w momencie przybycia na badania powinno być lekko głodne, np. dziecko zjada ostatni posiłek wieczorem, a następnie dopiero rano w pracowni przed zaśnięciem.
    Nakarmienie dziecka tuż przed badaniem zwiększa szanse na szybsze zaśnięcie dziecka.
  • Dziecko zgłaszające się na badanie ASSR powinno być zdrowe. Nie zaleca się wykonywania badania ASSR podczas infekcji, ze względu na możliwość zafałszowania wyników przez wydzielinę zalegającą w nosogardle. Jeśli dziecko przeszło infekcję, na badanie ASSR najbezpieczniej zgłosić się ok. 2 tygodnie od momentu zakończenia infekcji.

Opis badania

ASSR jest badaniem elektrofizjologicznym, bezpiecznym i obiektywnym. Słuchowe potencjały wywołane stanu ustalonego są odpowiedzią narządu słuchu, która powstaje w wyniku stymulacji ucha bodźcem akustycznym. Badanie umożliwia ocenę progu słyszenia obu uszu jednocześnie.

Przeciwskazania

  • choroby/ patologie ze strony ucha środkowego.