Badanie cytologii płynnej + CINtec Plus P16/Ki67

Materiał: Inny materiał
Cena badania: 240.00 PLN
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 16 dni roboczych
Rezerwacja:

  • Wymagana wcześniejsza rezerwacja terminu.

Przejdź do e-Rezerwacji

Przygotowanie do badania

Szczegółowe dla kobiet

  • Badanie najlepiej wykonać co najmniej 4 dni po ostatniej miesiączce i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Przez co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych. Od ostatniego badania ginekologicznego /USG przez pochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.
  • Materiałem do badań jest wymaz z szyjki macicy pobrany na podłoże płynne.
  • Pacjentka przed badaniem przez 24 godziny nie powinna: płukać pochwy i współżyć.

Ważne

Nie przyjmujemy próbek z zewnątrz.

Opis

Cytologia płynna – LBC (Liquid Based Cytology) to nowoczesna technika przygotowywania preparatow cytologicznych redukująca błędy, poprawiająca jakosc preparatow oraz umożliwiająca wykonanie wielu badań z jednej pobranej probki.
W metodzie tej wymaz pobrany z szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej jest zabezpieczany w specjalnym płynie i w taki sposob dostarczany do laboratorium. W pojemniku umieszczana jest końcowka szczoteczki razem z materiałem dzięki czemu dociera on do laboratorium w całosci bez zadnych strat tak jak ma to miejsce w przypadku standardowego rozmazu.
Płyn, w ktorym przechowywany jest materiał, umozliwia zachowanie kształtu komorek i jednoczesnie pozwala na usunięcie sluzu, komorek drozdzy, bakterii oraz komorek, ktore mogą pojawiać się w stanach zapalnych.
Cytologia płynna jest dokładniejsza zarowno w wykrywaniu stanow przedrakowych jak i samych komorek rakowych przy jednoczesnym zredukowaniu ilosci koniecznych badań.
Ogromną zaletą techniki LBC jest mozliwosc wykonania dodatkowych badań diagnostycznych z tej samej probki, bez koniecznosci powtornego wzywania pacjentki, dzięki przechowywaniu materiału w specjalnym płynie ( wirus HPV, Chlamydia trachomatis)
Badanie wykonywane technika LBC inaczej niz badanie metodą tradycyjną moze być wykonywane rzadziej, tzn. raz na 3 lata.
Badanie Cintec Plus wykonuje się w celu pogłębienia diagnostyki w kierunku zmian przedrakowych i raka szyjki macicy w przypadku, kiedy wynik cytologiczny jest nieprawidłowy lub niejednoznaczny.
Rak szyjki macicy jest drugim wśród najczęściej występujących nowotworów na świecie.
W Polsce w każdym roku rozpoznaje się około 3500 zachorowań, z czego połowa pacjentek umiera z powodu zbyt późnej diagnozy. Jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV ( Human Papillomavirus ). Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym rozwijającym się z nabłonka pokrywającego szyjkę lub kanał szyjki macicy. Do tej pory wyodrębniono około 200 typów wirusa jednak tylko część spośród nich, przenoszona jest drogą płciową i jest związana z dysplazją wysokiego stopnia oraz rakiem szyjki macicy. Z uwagi na zróżnicowany potencjał onkogenny, wyróżnia się wirusy HPV wysokiego ryzyka (ang. high risk, HR) – HPV 16, HPV 18, HPV 31, HPV 33 i HPV 45, które są związane z przeszło 80 proc. przypadków zmian przedrakowych raka szyjki macicy, oraz wirusy o niskim potencjale onkogennym (ang. lowrisk, LR) – HPV 6 i HPV 11, które są związane z łagodnymi zmianami śródnabłonkowymi niższego stopnia lub z rozwojem kłykcin kończystych.
W trakcie ostrego zakażenia wysokoonkogennym wirusem HPV dochodzi do ekspresji genów wirusowych w dojrzałych komórkach nabłonka oraz zaburzenia ich cyklu komórkowego. Dochodzi do niekontrolowanego namnażania się (proliferacji) komórek, czego odzwierciedleniem jest produkcja białek p16 i ki 67 zwanych biomarkerami zakażenia.
Białko P16 jest białkiem odgrywającym główną rolę w kontroli cyklu komórkowego, a białko Ki-67 jest białkiem proliferacji komórkowej.
Test CINtec plus wykrywa oba te białka, co pozwala na wykrycie zmian rakowych na poziomie komórkowym na bardzo wczesnym stadium ich rozwoju.Badanie charakteryzuje wysoka czułość i swoistość.
Badanie p16/Ki-67 w połączeniu z badaniem cytologicznym, oraz badaniem HPV jest istotne w postawieniu jak najtrafniejszej diagnozy i interpretacji trudnych przypadków takich jak: ASCUS, LSIL, ASC-H czy zmiany gruczołowe.
Najpełniejsza, najbardziej wiarygodna i najczulsza metoda badania w kierunku raka szyjki macicy to badanie cytologiczne w technologii płynnej ( cytologia LBC) uzupełnione o badanie HPV i CINtec plus.
Połączenie tych trzech badań diagnostycznych jest szczególnie istotne w przypadku otrzymania nieprawidłowego lub trudnego do interpretacji wyniku badania cytologiczn

Opracowanie i przygotowanie materiału (dotyczy tylko kontrahentów)

Podaj jednorazowy kod:Pokaż