Angina - czym jest i w jaki sposób ją leczyć LUXMED

Angina – czym jest? W jaki sposób leczyć anginę?

Angina może pojawić się nagle, nawet z godziny na godzinę. Najczęściej wtedy, gdy aura nie rozpieszcza, za oknem zimno lub deszczowo, a na twoim talerzu rzadko goszczą pokarmy bogate w witaminy. Jak to zwykle bywa zimą i wiosną, obok infekcji takich jak covid czy grypa, do lekarza zgłaszasz się z anginą.

O kilka istotnych medycznych szczegółów na temat anginy, poprosiliśmy lekarza medycyny rodzinnej Krzysztofa Wiórkowskiego.

Czym jest angina i kiedy przytrafia się najczęściej?

– Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych najczęściej wywołane przez wirusy (90-95%, także mononukleoza zakaźna wywołana wirusem EBV), rzadziej przez bakterie (za większość odpowiada Streptococcus pyogenes – paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków). Zarażamy się drogą kropelkową od innego chorego człowieka, rzadko bezobjawowego nosiciela. Największa zapadalność występuje późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, ale to nie znaczy, że na anginę nie możemy zachorować również latem.

Ostre zapalenie gardła, czy jednak angina? Jak ją rozpoznać?

Angina - leczenie, objawy

– Paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków charakteryzuje nagły początek – silny ból gardła, gorączka, żywoczerwone powiększone migdałki z nalotami/czopami ropnymi, powiększone węzły chłonne szyjne. Najczęściej chorują dzieci w przedziale wiekowym 5-15 lat. W zapaleniu wirusowym – przeziębieniu, występuje ból gardła, niewielka gorączka lub prawidłowa temperatura ciała, kaszel, katar, zaczerwienione gardło i migdałki. W mononukleozie możemy obserwować również uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, ból brzucha, a także naloty na migdałkach.

Jak leczyć anginę?

– Większość zapaleń gardła, nawet bakteryjnych, ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak należy pamiętać, że nieleczone paciorkowcowe zapalenie gardła wiąże się z większym ryzykiem powikłań ropnych (ropień okołomigdałkowy, ropne zapalenie węzłów chłonnych) i immunologicznych (gorączki reumatycznej, ostre kłębuszkowe zapalanie nerek). Do rozpoznania paciorkowcowego zapalenia gardła mogą być pomocne szybkie testy na antygen Streptoccocus pyogenes, a także posiew wymazu z gardła.

W leczeniu bakteryjnego zapalenie gardła należy zastosować antybiotyk. Ponadto ważne jest leczenie objawowe: leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, preparaty do ssania działające miejscowo na śluzówkę gardła, odpowiednie nawodnienie.

Czy podczas anginy można jeść lody?

– Wokół jedzenia lodów podczas choroby gardła powstało wiele mitów. Panuje powszechne przekonanie, że lody na anginę stanowią jeden z domowych sposobów leczenia. Skąd takie wnioski? Otóż lody działają jak zimny okład, osłabiają pieczenie i drapanie oraz zmniejszają obrzęk w gardle. Niestety jest to chwilowe rozwiązanie. Nie zniweluje dolegliwości, a tylko na krótko je złagodzi.

 Na początku choroby, kiedy chory ma gorączkę, trzeba zrezygnować z zimnych pokarmów. Wówczas lody przy anginie, podobnie jak wypicie mrożonego napoju, mogą zaostrzyć uciążliwe objawy. Na czas trwania dolegliwości warto wprowadzić dietę płynną lub mocno rozdrobnioną. Można wspierać się płukaniem gardła, inhalacjami, nawilżaniem powietrza, pamiętajmy jednak o najważniejszej zasadzie:  Anginy nie leczy się samemu!